Odstotek izsiljevalskih napadov se je od julija do decembra 2016 zvišal s 5,5 % na 10,5 % vseh poznanih napadov.
Najpogostejši malware v drugi polovici leta 2016
- Conficker (14,5 %) črv, ki računalniku omogoča oddaljen pristop in prenos malware. Okužena naprava je kontrolirana s pomočjo botneta, ki se povezuje do “Command & Control” strežnika, od kode sprejema navodila.
- Sality (6,1 %) virus, ki omogoča oddaljeno upravljanje in prenos dodatnih malware datotek. Glavna naloga je obstoj na okuženem računalniku in s tem omogočiti oddaljen dostop in nadaljnjo širitev malware.
- Cutwail (4,6 %) botnet, ki je pogosto vključen v pošiljanje nezaželene pošte in nekatere DDoS napade. Ko je nameščen na okužen računalnik, se botnet poveže direktno do “Command & Control” strežnika in sprejme navodila glede elektronskega sporočila, ki ga mora razposlati. Ko konča z opravilom, pošlje poročilo s statistiko o pošiljanju.
- JBossjmx (4,5 %) črv, ki cilja sisteme z ranljivostjo na serverju JBoss Application Server. Malware kreira okuženo JSP spletno stran na ranljivem sistemu. Poleg tega pa odpre stranska vrata, da omogoča komunikacijo preko IRC srežnika.
- Locky (4,3 %) ransomware, ki je začel z distribucijo februarja 2106 in se širi predvsem preko nezaželjene elektronske pošte, sn priponko v Word ali Zip formatu, ki ob odprtju te datoteke namesti malware in zaklene uporabniške datoteke.
Najpogostejši ransomware v drugi polovici leta 2016
- Locky (41 % vseh napadov ransomware)
- Cryptowall (27n%) ransomware, ki je začel kot dvojnik Cryptolocker, a je presenetil. Ko se je nekako uspešno umaknil Cryptolocker, ga je nadomestil njegov dvojnik. Za Cryptowall je značilno, da uporablja AES enkripcijo in za komunikacijo uporablja TOR omrežje. Najpogosteje se distribuira preko varnostnih lukenj, malvertising in phishing kampanij.
- Cerber (23n%) nabolj raširjena ransomware-as-a-service shema. Dobesedno deluje kot franšiza, tako da razvijalec rekrutira ostale, ki nato širijo malware, s tem da jim odstopi delež pri dobičku.
Najpogostejši malware za mobilne naprave v drugi polovici leta 2016
- Hummingbad (60 % vseh mobilnih napadov) Malware za Android naprave, ki omogoča namestitev key-loger, krajo dovoljenj, zaobide zakodirane maile.
- Triada (9 %) modularni malware za Android naprave, ki omogoča, da se pridobi superuser dostop do mobilne naprave. Triada tudi prevara URL naslove v brskalniku.
- Ztorg (7 %) trojanc, ki uporabi root dostop, ki omogoča prenos in inštalacijo aplikacij na mobilne naprave, ne da bi uporabnik za to sploh vedel.