Objavljena je nova ranljivost, zaradi katere brezžična omrežja (Wi-Fi) niso tako varna, kot smo bili prepričani, da so. V protokolu WPA2, ki se večinoma uporablja v brezžičnih omrežjih Wi-Fi, so raziskovalci odkrili resno ranljivost, ki omogoča prisluškovanje prometu med napravami, ki so povezane v omrežje. Posebna tehnika, ki so jo poimenovali KRACK, morebitnemu napadalcu omogoča, da prelisiči varnostne mehanizme protokola WPA2, se postavi med uporabnika in brezžično dostopno točko in s tem prestreže promet, ki si ga naprava uporabnika in brezžična točka izmenjujeta. To pomeni, da lahko morebitni napadalci pridejo do vsega, od osebnih podatkov, uporabniških imen in gesel, številk kreditnih kartic pa do elektronskih sporočil itd.
Ranljivosti se lahko izognemo s posodobitvijo programske opreme (firmware-a) na usmerjevalnikih (routerjih) in ostalih brezžičnih napravah, ki jih proizvajalci različnih brezžičnih naprav v teh dneh pospešeno izdajajo.
Čeprav je ranljivost velika in so prizadete skoraj vse naprave, ki uporabljajo WPA2 (od Androida 6.0, iOS in Windows 7 naprej, pa seveda tudi cel kup vgradne opreme), najprej povejmo, da promet po šifriranih protokolih ni prizadet. To pomeni, da če brskamo po straneh HTTPS, našega prometa ne more prestreči nihče, lahko pa seveda uporabi tehnike za napad na šifrirane protokole (denimo sslstrip). Podobno velja za uporabo VPN-jev, kar je na neznanih omrežjih, četudi ponujajo šifriranje, vedno pametno. Lahko pa napadalci z zlorabo ranljivosti KRACK prisluškujejo prometu, ki teče v internet nešifrirano (denimo HTTP) in v določenih primerih vrivajo paketke. To pomeni, da je omrežje tako varno kot nezaščiten Wi-Fi brez gesla. Napadalec mora biti seveda priključen v isti Wi-Fi, torej mora biti fizično blizu (ali pa na daljavo obvladovati enega od v Wi-Fi povezanih računalnikov).
Več si lahko preberete na: https://www.krackattacks.com/